Stilīgi ceļabiedri lietainai dienai.
Dzīvojot Lietuvā, no lietus izvairīties nevar, bieži vien ir grūti arī prognozēt, kad tas uznāks, tāpēc ir svarīgi vienmēr būt tam gatavam. Mazs, kompakts lietussargs rokassomiņā vai somā netraucēs nekad, bet liels lietussargs, zem kura var patverties divi cilvēki, ir lielisks risinājums romantiskām pastaigām pa pilsētu.
Vīriešu un sieviešu lietussargi mūsu interneta veikalā tikai no uzticamiem ražotājiem – Bugatti, Doppler, Happy Rain, Knirps, Pierre Cardin, S. Oliver. Ātri un vienkārši internetā par labu cenu pasūtiet lietussargu, kas iepaticies visvairāk.
Atbilde uz jautājumu, kur lietosiet lietussargu, ir ļoti svarīga, lai saprastu, kādiem parametriem tam jāatbilst. No lietojuma ir atkarīgs, kāda izmēra lietussargu vērts iegādāties. Kompakts lietussargs ir piemērots aktīviem cilvēkiem, kas pārvietojas ar kājām vai sabiedrisko transportu. Autobraucēji var ērti vadāt līdzi jebkura izmēra lietussargu. Bērnam paredzētam lietussargam būs maza izmēra kupols, bet pieaugušajam vajadzēs lielāku kupolu, kas sargā no lietus.
Lietussargi parasti tiek iedalīti divos tipos: garie un saliekamie lietussargi.
Šis ir klasisks lietussargs, kuru aizverot, tā garums nemainās. Aizveroties kupola spieķi vienkārši piegulst pie rāmja (“kāta”). Aizvērts lietussargs līdzinās spieķim. Tas izskatās stilīgi, ir ar vienkāršu dizainu un uzticamāks, kā arī izturīgāks nekā saliekamais.
Ievērojamā izmēra dēļ šo lietussargu nav ērti nēsāt līdzi, kad nelīst. Ir lielāks risks aizmirst lietussargu restorānā vai citā vietā. To nevar ielikt rokassomiņā vai somā, jo tā garums parasti ir no 80 cm līdz 120 cm.
Saliekamo lietussargu ļoti ērti var nēsāt rokassomiņā. Viskompaktākie ietilpst pat teātra somiņā. Taču, tā kā tos var salikt, tie nav tik izturīgi kā klasiskie lietussargi. Ir svarīgi saprast – jo sarežģītāks ir mehānisms, jo lielāka iespēja, ka tas sabojāsies.
Saliekamo lietussargu kupols bieži ir mazāks nekā klasiskajiem, tāpēc var nepildīt savu funkciju – nepasargāt no vēja vai lietus. Izvēloties pieaugušajam paredzētu saliekamo lietussargu, pārliecinieties, ka tā kupola diametrs ir lielāks par 90 cm.
Lietussarga cenu un kvalitāti nosaka divi parametri – rāmja materiāls un kupolam izmantotais audums.
Liela daļa lietussargu rāmju ir izgatavoti no alumīnija, tērauda, oglekļa (oglekļa šķiedras) un stiklšķiedras.
Lētākais un vieglākais ir alumīnijs. Bieži vien no alumīnija ražotie lietussargi tiek uzskatīti par vienreizlietojamiem. Tie viegli salūst, un labot šādu lietussargu nav vērts. Lietussargs no alumīnija ir viegls, tāpēc to ir viegli nēsāt, taču tas nav ilgmūžīgs.
Lietussargi ar tērauda rāmi ir gandrīz nesalaužami, taču mūsdienās smaguma dēļ tos vairs neražo. Turklāt tērauds nav elastīgs, tāpēc no tā izgatavotie spieķi lielā vējā var neizturēt brāzmas un salūzt.
Oglekļa (oglekļa šķiedras) rāmis ir jutīgs pret triecieniem. Oglekļa spieķi ir elastīgi, tāpēc lieliski piemēroti lietussargam, jo var izturēt vēja brāzmas.
Stiklšķiedra ir tikpat izturīga kā tērauds, taču ievērojami vieglāka. Lielā vējā rāmis var deformēties, taču tas nesalūst.
Mūsdienās alumīnija un tērauda spieķi lietussargu ražošanā tiek izmantoti retāk, jo labāk stipra vēja izturēšanas funkciju pilda oglekļa šķiedras vai stiklšķiedras spieķi.
Lietussarga rāmī ir 6 līdz 24 spieķi. Liels spieķu skaits nodrošina to, ka kupols izskatās skaistāk un gludāk, kupola audums skaistāk izklājas, bet izturība pret vēju palielinās. Kvalitatīvā lietussargā spieķi pie kupola tiek stiprināti vairākās vietās.
Kupolam bieži izmantoti materiāli ir neilons, poliesters, satīns, teflons, polietilēns. Ja uz lietussarga etiķetes nav norādīts, no kā lietussargs izgatavots, auduma tipu var noteikt pēc izskata vai pataustot.
Neilons ir lētākais, jo tas bieži plīst, izbalē un reizēm var nokrāsot apģērbu. Lietussargu, kura kupols izgatavots no 100% neilona, neiesakām izvēlēties neizturības dēļ.
Poliesters ir populārākais lietussargu ražošanā izmantotais materiāls, pateicoties cenai un kvalitātei. Poliesters nav dārgs, taču ir noturīgs pret sauli, izturīgs, ātri žūst un neizbalē.
Satīnam raksturīgs spīdums, tas atgādina zīdu un ir ūdensizturīgs. No satīna izgatavots lietussargs izžūst dažās minūtēs, un to ir grūti saplēst. Lietussargi no satīna ir dārgāki nekā no citu veidu materiāliem.
Teflons lietussargu ražošanā ir jauns materiāls. Tas ir impregnēts, tāpēc lieliski atgrūž ūdeni, tomēr saglabājas mīksts. Savu īpašību dēļ teflons noteiktā apgaismojumā var mainīt krāsu.
Polietilēns jeb plāna plastmasa tiek izmantota caurspīdīgu lietussargu ražošanā. Tie var būt neparasti dekorēti, taču nav ilgmūžīgi.
Lietussarga kvalitāti ļoti ietekmē ne vien rāmis/konstrukcija un kupola materiāls, bet arī tajā izmantotais atvēršanas mehānisms. Jo sarežģītāks mehānisms, jo vairāk lietussargs salokās, jo lielāks risks tam salūzt vai sabojāties.
Mehāniskie lietussargi darbojas manuāli. Lietussargs ir jāatver un jāaizver ar rokām.
Pusautomātiskais mehānisms atveras, piespiežot pogu, taču jāaizver ir ar rokām.
Automātiskais mehānisms darbojas tikai ar pogu palīdzību – tas tiek gan atvērts, gan aizvērts, nospiežot pogu uz roktura.
Kupola forma un izmērs – tas, kas sargā no vēja un lietus. Jo izliektāks ir lietussarga kupols, jo labāk tas sargā no ārējās iedarbības. Ir ļoti svarīgi izvēlēties piemērota lieluma kupolu.
Bērnam līdz 10 gadu vecumam lietussarga diametram būtu jābūt vismaz 60 cm.
Vienam pusaudzim vai pieaugušajam ieteicams iegādāties lietussargu ar vismaz 80–90 cm diametra kupolu, lai tas optimāli sargātu no vēja un lietus.
Divām personām paredzētam lietussargam nevajadzētu būt mazākam par 110 cm.
Kad lietussargs netiek lietots, tas jāglabā istabas temperatūrā sausā vietā. Ja saliekamo lietussargu nēsājat mugursomā vai somā, nelieciet to zem smagām mantām, jo tā var deformēties tā rāmis – spieķi un kāts.
Pēc lietus mitro lietussargu žāvējiet atvērtu vai pusatvērtu, lai nesabojātu audumu. Slapju lietussargu vislabāk neaizvērt, jo var pasliktināties auduma kvalitāte un tas sāks laist cauri ūdeni, kā arī lietussarga rāmis var pārstāt darboties. Ja ir vējš, pārliecinieties, ka lietussargs tiek aizvērts vienmērīgi, citādi var sabojāt tā mehānismu.
Netīru lietussargu ieteicams tīrīt ar siltu ūdeni un ziepēm. Pilnībā atveriet lietussargu, iemērciet sūkli ziepjūdenī un notīriet no lietussarga netīrumus, tad noskalojiet ziepes ar siltu ūdeni. Lietussargu ieteicams arī mākslīgi nežāvēt (ar karstu gaisu).
Pērkot lietussargu, ir svarīgi nešauboties pārbaudīt tā izturību. Vairākas reizes atveriet un aizveriet to, lai pārliecinātos, ka visi mehānismi darbojas. Atvērtu lietussargu ar ātru kustību nolaidiet uz leju un paceliet uz augšu, lai pārbaudītu, kā lietussargs reaģē uz vēju.
Apzināta izvēle kopā ar pareizu kopšanu ir jebkura produkta ilgmūžības atslēga.